2023. aastal ilmunud Eesti inimarengu aruanne võtab fookusesse vaimse tervise ja heaolu teemad. Põhjalik, mahukas ja oluline lugemine. Minu jaoks eriti, keda need teemad isiklikult ja tööalaselt väga kõnetavad.
Käesolevas postituse eesmärk on rõhutada teema olulisust (toon välja olulised faktid aruandest) ja pakkuda toimivaid lahendusi, mida igaüks ise saab enda vaimse tervise heaks teha (WHO tööriistakast stressitaseme alandamiseks).
President Alar Karis ütleb aruande eessõnas tabavalt järgmist: „Tajume, et märkamata jääv vaimse tervise mure on kui maapõue vargselt õõnestav salakaevur, kelle tõttu võib ühel hetkel muidu viljakas ja tasane maapind kokku variseda, jättes alles mustava augu. Liiga palju auke ning maa muutub kasutuskõlbmatuks. Liiga palju katkisi hingi ja rahvas kaotab suutlikkuse liikuda edasi. Õigupoolest on üksainuski auk juba liiga palju.“
Vaimse tervise häireid loetakse psüühikahäirete alla kuuluvaks. Tegemist on kompleksse probleemiga, kus häirete avaldumine sõltub ühelt poolt nii geneetilistest eripäradest, teisalt keskkonnast, aga ka nende kahe omavahelisest mõjust ning lisaks ka inimese enda tegevusest. Seda on minu hinnangul hästi oluline teadvustada – kõik meie tegevused ja tegemata jätmised avaldavad meile mõju.
Kuidas vaimse tervise häired ära tunda? Suure tõenäosusega on siis häiritud enesekontroll, toimetulekuoskused, eneseteostuse võime, suhtlusoskused ja võime suhteid luua, ühiskonda panustamine.
See ilmestab, kui ulatuslikult on vaimse tervise probleemid Eestis levinud. Siinjuures saab välja tuua, et COVID-19 pandeemia suurendas märkimisväärselt vaimse tervise probleeme ja vähendas heaolu. Selge on see, et vaimse tervise probleeme on odavam ennetada kui ravida. Aruanne toob välja, et kahjuks puudub Eestis vaimse tervise valdkonnas süsteemne ennetustegevus. Ja neil, kel on juba vaimse tervise probleem, on keeruline, killustatud ja ressursinappuses raviteekond.
Mis meie tervist mõjutab? Geneetika; eluviis; sotsiaalsed suhted ja kogukond; elamis- ja töötingimused; sotsiaalmajanduslikud, kultuurilised ja keskkondlikud tegurid. Mida inimene ise saab vahetult teha oma tervise heaks? Kujundada oma eluviisi tervist toetavaks – Sinu eluviis ja Sinu vaimne tervis on omavahel tihedalt seotud. Sinu eluviis kujuneb välja selle põhjal, milliseid käitumuslikke valikuid Sa teed. Kõik Sinu otsused, Sinu valikud ja seega ka Sinu harjumused on Sind kas toetavad või mitte toetavad. Tea, et nii toitumine, kehakaal, kehaline aktiivsus kui ka riskikäitumine on vaimse tervise näitajatega tugevalt seotud. Mõned näited:
Seega Sinu eluviisil on otsene mõju Sinu vaimsele tervisele. Kuidas hindad enda eluviisi: kui palju on mitte toetavaid harjumusi, mida asendada toetavatega? Märka ja analüüsi. Teadlikkus on esimene samm muutuse tegemisel.
Mida aga teha siis, kui tunned, et stressitase on tõusnud? Kui ei suuda keskenduda, ärritud kergesti, ei saa magada, ei suuda paigal püsida, tunned kurbust või süüd, muretsed, nutad, oled väga väsinud, koged isumuutusi, tunned hirmu tuleviku ees jne.
Isegi, kui stress päriselt ära ei lähe, siis tea, et Sa saad alati midagi iseenda heaks teha. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on koostanud tööriistakasti, kus on näpunäited, kuidas stressitaset allapoole tuua:
Mõtted, mis sind ei toeta, on sind konksu otsa tõmmanud ja kisuvad sind oma väärtustest eemale. Sa ei suuda enam pühenduda, keskenduda, sa ei naudi oma tegevust ja tunned end rahulolematuna. Pühendumine ja keskendumine aitab aga stressiga paremini toime tulla (kuigi ei aita mittetoetavatest mõtetest ja tunnetest lahti saada).
Meie mõtted ja tunded on nagu ilm: muutlikud. Saame õppida olema nagu taevas: anda oma mittetoetavate mõtete ja tunnete „halvale ilmale“ ruumi, ilma et see meile kurja teha saaks.
Kujuta ette, et need mõtted ja tunded on mustad pilved ja sa ise oled nagu taevas, kus on ilmale piisavalt ruumi. Loo ruumi oma mittetoetavale mõttele või tundele (ava end sügavalt hingates ja anna valule ruumi, luba tal olla enda sees). See mõte on küll sinuga kaasas, aga sa saad siiski ümbritsevale maailmale pühenduda.
Tervis on kõige alus. Tervis mõjutab kõike meie elus: seda, kuidas me mõtleme, kuidas käitume, mida tunneme, meie võimet töötada või mitte jne. Ükskõik, milline on hetkeseis, alati on midagi, mida saame iseenda heaks teha. Iga väiksem samm viib suurema eesmärgini: tunda vaimset ja füüsilist heaolu.
Soovin Sulle iseenda valimist ja prioritiseerimist!
Hoidkem iseend ja oma tervist!
Kasutatud allikad:
1. Eesti inimarengu aruanne 2023
https://inimareng.ee/?fbclid=IwAR2pO3uIjoV6BEhzeM14_zNxCHjNPoCqjnOJiqgAvdWNEpZV1nqhD1I5ofc
2. WHO illustreeritud juhend (2022) „Kuidas stressiga toime tulla?“
© reelikaojakivi.com | Kõik õigused kaitstud | Privaatsusinfo | Valmistas Woofy.org