Coaching on inspireeriv ja loominguline partnerlus, mis toetab inimese isiklikku ja/või ametialast kasvu ning toimetulekut muutustega.
Coachingu keskmes on kliendi huvid. Coaching pakub aega ja turvalist ruumi kohtumaks iseendaga – saamaks paremini aru iseendast, oma mõtetest ja tunnetest.
Coaching on paljuski kuulamine, vahele segamata kuulamine. Rõhk on sellel, mida klient soovib, mida mõtleb, tunneb.
Coaching on dialoog, mitte intervjuu.
Coaching tugineb mõtteviisil, et inimene ise tajub, mis on tema elus ettetulevate takistuste lahendamiseks vajalik, et inimene on võimeline protsessi käigus ise sobivaid vastuseid leidma. Selleks on vaja esmalt oma mõtetest teadlikkuks saada – heita kriitiline pilk oma mõtetele ja seejärel saavad lahendused ilmuda.
Coaching ei ole õpetamine, koolitus, konsultatsioon, nõustamine, mentorlus ega teraapia.
Coachitakse inimest, mitte probleemi. Coaching toimub suunaga olevikust tulevikku. Coachingu fookluses on inimese potentsiaal ja tuleviku võimalused.
Coachingu edu sõltub kliendi suutlikkusest liikuda edasi ja valmisolekust iseendale väljakutseid esitada. Coachingu üks olulisemaid osasid on tegutsemine ja areng sessioonide vahepealsel ajal.
Coach on kui mõtlemispartner, arengutreener, teadlikkuse tõstja. Coachi ja kliendi vahel puudub staatuse erisus ja hierarhilisus – coach ei ole kliendist targem, nende vahel on partnerlus.
Coach julgustab klienti avastama oma professionaalset ja isiklikku potentsiaali ning seda maksimaalselt kasutama. Coach võimestab klienti tegemaks muutusi, mida klient soovib teha, et elada elu, mida klient soovib elada.
Coach on hinnanguvaba, annab ruumi rääkimiseks, ei sega vahele, ei anna nõu. Coach on täielikult kohal, kogu oma tähelepanuga kliendil.
Coach juhib protsessi, klient juhib progressi. Seega klient on ainuisikuliselt vastutav oma tulemuste eest – coach ei saa garanteerida kliendile edu. Coach hoiab ruumi, vaatab aega, aitab fookust hoida, aga kogu töö teeb ära klient.
Mõistab ja järgib järjekindlalt coachingu eetikat ja coachingu standardeid.
Arendab ja hoiab mõtteviisi, mis on avatud, uudishimulik, paindlik ja kliendikeskne.
On partneriks kliendile ja asjakohastele huvipooltele, sõlmides selgeid kokkulepped coachingu suhtele, protsessile, plaanidele ja eesmärkidele. Saavutab kokkuleppe nii tervilikule coachingu protsessile kui ka igale coachingu sessioonile.
Koostöös kliendiga loob turvalise, toetava keskkonna, mis võimaldab kliendil ennast vabalt väljendada. Säilitab suhtes vastastikuse austuse ja usalduse.
On teadlik ja kliendiga koos kohal, kasutades lähenemist, mis on oma olemuselt avatud, paindlik, tasakaalus ja enesekindel.
Keskendub sellele, mida klient ütleb ja mida ta ei ütle. Kuulab eesmärgiga mõista kliendi poolt edastatut täielikult, arvestades kliendi tervikpilti ja toetades kliendi eneseväljendust.
Aitab kaasa kliendi taipamistele ja õppimisele, kasutades selleks tööriistu ja tehnikaid nagu võimsate küsimuste küsimine, vaikus, metafoorid ja analoogid.
On kleindile partneriks, et koos muuta õppimine ja sisemine taipamine tegevusteks. Edendab coachingu protsessis kliendi iseseisvust.
1. Isiklik areng
2. Professionaalne areng
3. Eetiline areng
Üks kindel viis selleks on valida endale coach, kes kuulub maailma suurimasse professionaalseid coache ühendavasse organisatsiooni – ICF’i (International Coaching Federation), mis loodi 1995. aastal. ICF coachidel on vastav erialne ettevalmistus, nad peavad kinni ametialasest eetikakoodeksist.
ICF coachid lähtuvad järgmistest väärtustest: professionaalsus, koostöö, inimlikkus, erapooletus.
2023. aastal oli ICF-i liikmeks üle 50 000 coach’i enam kui 150 riigist.
ICF Eesti coach´id, mina nende hulgas, on leitavad siit:
https://coaching.ee/eesti-coachid
Soovin Sulle julgust valida iseend ja teadlikkust, et valida endale sobiv coach.
© reelikaojakivi.com | Kõik õigused kaitstud | Privaatsusinfo | Valmistas Woofy.org